Answer:
$80
Explanation:
The computation of the material cost per unit is shown below:
= Direct materials placed into production ÷ number of units
= $4,000 ÷ 50 units
= $80
Simply we divide the direct material placed with the number of units so that the correct material cost per unit can come,
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it