Respuesta :

Answer:

$24 per liter

Step-by-step explanation:

Corey bought  liters of paint for $60.

Unit rate : Cost of paint per liter.

First change mixed fraction to fraction.

liters of paint

Cost of  liters of paint = $60

   Cost of  liter of paint =

                                          = $24

Hence, The cost per liter of paint is $24

Answer:

Hence, The cost per liter of paint is $24

Step-by-step explanation:

just took this on edge!

Mark Me Brainliest, Please!