Sydney is buying fruit. Strawberries are priced at $1.68 per pound, and raspberries are priced at $2.98 per pound. If she selects 8.4 pounds of strawberries and 1.8 pounds of raspberries, how much will she spend on the fruit?


Respuesta :

Sydney will spend $19.48 on fruit.

Step-by-step explanation:

Given,

Price of strawberries = $1.68 per pound

Price of raspberries = $2.98 per pound

Sydney wants to buy 8.4 pounds of strawberries and 1.8 pounds of raspberries.

Therefore,

Price of 8.4 pounds strawberries = 8.4*Price per pound

Price of 8.4 pounds strawberries = 8.4*1.68 = $14.112

Price of 1.8 pounds raspberries = 1.8*price per pound

Price of 1.8 pounds raspberries = 1.8*2.98 = $5.364

Total spent on fruit = Price of 8.4 pounds strawberries + Price of 1.8 pounds raspberries

Total spent on fruit = [tex]14.112+5.364=\$19.476[/tex]

Rounding off to nearest hundredth;

Total spent on fruit = $19.48

Sydney will spend $19.48 on fruit.

Keywords: multiplication, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/7857079
  • brainly.com/question/7888686

#LearnwithBrainly