Sheridan Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 650 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 350 $24 $ 8,400 April 15 purchase 370 29 10,730 April 23 purchase 280 31 8,680 1,000 $27,810 Calculate weighted average cost per unit.