Mary pays $38 for 2 pounds of apples, 1 pound of berries, and 4 pounds of cherries. Tom pays $35 for 3 pounds of apples and 2 pounds of berries, and Lee pays $49 for 5 pounds of apples, 3 pounds of berries, and 2 pounds of cherries. What is the price per pound for each type of fruit?