nailly
contestada

Celeste bought 2.75 pounds of bananas at a price of $1.85 per
pound. About how much did she spend on the bananas?

Respuesta :

Answer:

5.0875$

Step-by-step explanation:

we have from statement:

1 pound of bananas =1.85$

and we need to know how much she spent on the bananas

so we have:

1 pound of bananas =1.85$

2.75 pound =?

(2.75 pound*1.85$)/ 1 pound

(5.0875 pound*$)/ 1 pound = 5.0875$

so she spent 5.0875$

Answer:

$4.18

Step-by-step explanation: