sam visited 3 stores to find the best deal for a pair of jeans. store a offers a discounted price of $120 for 4 pairs of jeans. two pairs of jeans sell for $100 at store b store c offers 3 pairs of jeans at $99 which store offers the best deal
Answer:$120 for 4 pairs of jeans.$99 for 3 pair of jeans is $33 for each. $100 for two pairs, each pair sells at $50 each. $120 because you are only paying $30 for each pair of jeans.
Step-by-step explanation:120/4=30, 99/3=33, and 100/2=50