Respuesta :

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

What do we know? 3 toy cars cost a total of $2.88. $2.88 divided by 3 gives us $0.96 per car. If it is $0.96 per car and there are 25 cars, that gives us a total of $24 for 25 cars.

Answer:

23.30

Step-by-step explanation:

Well divided 2.88by 3 whatever I got Mutiply 25