Respuesta :

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563