The school store sells 18 folders for $4.50. Select the three unit rates that describe this sale. $0.25 per folder , 4 folders per dollar ,36 folders per $9, $3 per dozen

Respuesta :

Answer:

All of your choices are correct.

Step-by-step explanation:

4.50 ÷ 18 = .25 each

.25 x 4 = 1.00

.25 x 36 = 9.00

12 x .25 = 3.00

Answer:

▶▶▶THIS IS A ANSWER TO THE PROBLEM◀◀◀

Step-by-step explanation:

right answers: $0.25 per folder, 4 folders per dollar, $3 per dozen

wrong answers: 36 folders per $9