Respuesta :

Americ
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).

= $222.50 ÷ 50
= $4.45 per pound


ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.

Hope this helps! :)