2029willpark 2029willpark 14-05-2023 Mathematics contestada Sam wanted to buy candy for all of his friends to share at lunch. One pound of chocolates cost $6.95, but Sam only needs 0.6 of a pound. What will be the total cost for the chocolates Sam buys?