Austin is going to see a movie and is taking his 5 kids. Each movie ticket costs $14
and there are an assortment of snacks available to purchase for $5 each. How much
total money would Austin have to pay for his family if he were to buy 7 snacks for
everybody to share? How much would Austin have to pay if he bought a snacks for
everybody to share?
Total cost with 7 snacks:
Total cost with a snacks: