Carlos and Amelia went to the store to buy limes and avocados. Each lime costs the same amount, and each avocado costs the same amount
Carlos buys 3 limes and 5 avocados for a total of $7.40
Amelia buys 8 limes and 2 avocados for a total of $5.34
What is the cost of a single lime?