vicjay2007 vicjay2007 14-09-2022 Mathematics contestada Roy buys 1.5 pounds of grapes and 0.5 pounds of cherries. The cherries cost $2 more per pound than the grapes. He spends a total of $4.50 on fruit. Select all the true statements.